Melek, şeytan, ahiret, kıyamet, mizan, cennet ve cehennem kavramlarının anlamları

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Melek, şeytan, ahiret, kıyamet, mizan, cennet ve cehennem kavramlarının anlamları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Melek, şeytan, ahiret, kıyamet, mizan, cennet ve cehennem kavramlarının anlamları

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Melek, şeytan, ahiret, kıyamet, mizan, cennet ve cehennem kavramlarının anlamı

  Melek: erkeklik ve dişilik özelliği olmayan, yemeyen, içmeyen, evlenmeyen, doğmayan, doğurmayan, normal gözle görülmeyen, Allah'ın emirlerine itaat eden yaratıklardır.

  Şeytena: Yüce Allah'ın Âdem'e secde emrine karşı gelip isyan ettiği için ilâhi rahmetten kovulan ve insanların amansız düşmanı olan, cin taifesinin inkarcı kesiminden (el-Kehf, 18/50) gizli bir varlıktır.

  Ahiret: Ahiret kelimesinin sözlük anlamı, son ve sonra olandır. Bu anlamda dünyanın sonuna ahiret denir. Terim olarak ahiret, ölümden sonra insanların tekrar dirilmesiyle başlayan ve ebediyen devam eden bir hayatın adıdır.

  Kıyamet: Kalkmak, dikilmek, ayaklanmak, doğrulmak ve dirilmek. İslam inancında, evrenin düzeninin bozulması, her şeyin altüst olarak yok olması ile ölen tüm insanların yeniden dirilerek ayağa kalkması olayını dile getirir.

  Mizan: Ölçü ve tartı işinde kullanılan terazi, ölçü aleti: ahirette günah ve sevapların iyilik ve kötülüklerin ölçülüp tartılacağı manevi ölçü aleti.

  Cennet: Kuran'a göre cennet, insanlar arasında kurtuluşa erenlerin ölümden sonra gidecekleri, Allah'ın iradesi ile O'nun seçilmiş kullarına kapıları açılan zevk ve mutluluk yeri olarak tanımlanır

  Cehennem: ahirette kâfir ve günahkâr kimselerin azap Cekecekleri ceza yeri 3. 3
  Ziyaretçi
  hepsi dogru+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
melek şeytan ahiret kıyamet mizan cennet ve cehennem kavramlarının anlamları,  melek kavramının anlamı,  şeytan kavramının anlamı,  melek seytan ahiret kiyamet mizam ve cehennem ve cennetin kavramlari,  melek şeytan ahiret kıyamet mizan cennet ve cehennem anlamları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 7 kişi