Güve nedir - çeşitleri nelerdir - ilaçlaması - zararları nelerdir - resmi

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Diğer Hayvanlar Bölümünden Güve nedir - çeşitleri nelerdir - ilaçlaması - zararları nelerdir - resmi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Güve nedir - çeşitleri nelerdir - ilaçlaması - zararları nelerdir - resmi

  Reklam  Güve nedir - çeşitleri nelerdir - ilaçlaması - zararları nelerdir - resmi

  Forum Alev
  Güve nedir - çeşitleri nelerdir - ilaçlaması - zararları nelerdir - resmi

  Bazı güve türlerinin larvaları yünlülere, kürklere vb. zarar verir. Bu larvalar yağ, ter gibi maddelerin bulaştığı yapay ya da bitkisel elyaftan dokunmuş kumaşları da yer. Ayrıca buğday ya da tahıl güvesi ( Tinea granella ) buğday, çavdar, arpa ve yulaf gibi bitkilerin tanelerini oyar. Dış kabuğunu bırakır. Elbise güvesi ( Tineola biselliella ) Tineidae familyasının en zararlı türüdür. Güve pupa evresinden çıkan soluk sarı renkli erişkinleri hemen çiftleşir ve dişileri birkaç dakika sonra yumurtlamaya başlar. Güve yumurtalarını genellikle yünlü eşyalar üzerine bırakılır. Elbise güveleri uygun koşullarda yılda 3 - 4 kuşak geliştirebilir. Bir dişinin ortalama 100 yumurta bıraktığı kabul edilirse, bir yılda verdiği döllerin 40kg yünlü kumaşı yiyebileceği hesaplanmıştır. Güve kanatlı kelebeğe benzer bir böcektir. Güvenin boyu 5-10mm arasında değişir. Güvenin başında 1 çift anten bulunur. Güvenin antenleri tırtıllı ve kalındır. Güve beslenmek için bulunduğu ortamda ne varsa onunla beslenir. Güve insan ve hayvanları ısırmaz, kan emmez. Güve tahıl ve büyük depolarda çok sık rastlanır bir böcektir. Güvede çok mükemmel bir radar sistemi bulunur. Güve asıl düşmanı olan yarasadan bu sayede kurtulmayı başarır. Güve yarasanın çığlıklarını çok uzaklardan algılayabilir. Güve yarasanın çığlıklarının tam ters yönüne doğru zig-zaglar yaparak kaçar. Güve ışığa hassas bir canlıdır. Güve gündüz pasif gece aktif olarak beslenir. Güve yaşadığı ve beslendiği alana bağlı olarak farklı isimlerle adlandırılır.


  Halı güvesi
  Halı güvesi eşyaları kemirerek zarar verir. Halı böceği kumaş, deri koltuk, kürk vb eşyalar arasında yuva yapar. Elbise yaka altı, halı kenarı, elbiselerin bacak altına yumurta bırakır. Güve yumurtalarını etrafına koza örerek saklar. Güve uzun zaman açlık ve susuzluğa dayanabilir.

  Tahıl güvesi
  Tahıl güvesi tahıllarla beslenir. Tahıl güvesi adını bu yüzden almıştır. Tahıl güvesi tahılların tanesini yer, dış kabuğunu dışarıya atar. Tahıl güvesi yumurtalarını buralara bırakarak çoğalır. Tahıl güvesine tahıl ambarlarında çok rastlamak mümkündür.

  Deri güvesi
  Deri güvesi özellikle derileri kemirerek beslenir. Deri güvesi deri depolarında sık rastlanan bir güve türüdür. Deri güvesi deri olan her şeyi kemirir. Deri olan eşyalara ve nesnelere zarar verir.

  Odun güvesi
  Bu güve türü adından da anlaşıldığı gibi tahta, ahşap olan her nesnenin arasına yerleşir ve kemirir. Güve insanı ısırmaz ve kan emmez. Odun güvesi yumurtalarını mobilyaların eski, ezik ve yıpranmış çatlak yerlerine bırakır.

  Güve nasıl çoğalır?
  Güve yaşadığı alanın şartlarına bağlı olarak senede 5 veya 1 defa üreme ile çoğalabilir. Güvenin etrafına koza örerek sakladığı yumurtalar 6-10 günde olgunlaşır ve güve larvaları çıkmaya başlar. Soğuk olan havalarda güve yumurtalarının açılması uzun sürebilir. Yumurtadan çıkan larvalar 1-1,5 ayda ancak ergin güve olur.

  Güve ilaçlaması nasıl olur?
  Güve ilaçlaması yapılacak olan ilaçlama güvenin türüne göre değişiklik gösterir. Güve görüldüğünde hemen ilaçlama yapılmalıdır. Güve hızlı üreme yapan bir haşeredir. Güve tarlada açık arazide görülmüşse yâda güve oluşumu engellenecekse püskürtme ilaçlar kullanılmalıdır. Güve iç alanlarda ise kokulu-kokusuz buharlama, sisleme yöntemi ile ilaçlama yapılmalıdır.

  Güve ilaçlamasını herkes yapabilir mi?
  Güve ilaçlamasını herkes yapamaz. Güve hızla çoğalma yapan bir haşeredir. Güve olması muhtemel olan tahıl ambarı, deri deposu vb yerlere ayda bir defa periyodik olarak ilaçlama yapılmalıdır. Güve yumurtaları ilaçtan zarar görmeyeceğinden sık aralıklarla ilaçlama yapmak şarttır. İlaçlama yapılmaz ise güve sürekli çoğalır ve ürün kalitesi düşer.

  Güve nasıl bir canlıdır?
  Güve kelebeğe benzeyen, mat renkli bir haşeredir. Yünlü kıyafetlere, kürklere vb. zarar verir. Güve mat renklidir, bedeni sık tüylerle kaplıdır. Bu larvalar yağ, ter gibi maddelerin bulaştığı yapay ya da bitkisel elyaftan dokunmuş kumaşları da yer. Ayrıca buğday ya da tahıl güvesi ( Tinea granella ) buğday, çavdar, arpa ve yulaf gibi bitkilerin tanelerini oyar. Güve yumurtalarını etrafına koza örerek saklar. Belli sıcaklığa ulaşan yumurtalar, açılır ve larvalar çıkar.

  Güveden korunmak için ne yapılmalı?
  Güve eşyalara ve gıdalara zarar veren bir böcek türüdür. Sürekli giyilmeyen giysiler saklanırken iyi korunmalı, nemli yerlerde saklanmamalıdır. Tavan arası ve merdiven arasında saklanan kıyafet ve eşyalar arasında güve olma ihtimali büyüktür. Güve olmaması için iç alanlarınızı ilaçlama yaptırmanız gerekir. Tahıl güvesinden korunmak için kuru gıdalar havalandırılmalı, alan ilaçlama yaptırılmalıdır. Güveler uzun süre koza içerisinde saklanabilir.

  Güve için hangi ilaçlar kullanılmalıdır?
  Güve ilaçlamasında kullanılan ilaçlar kokulu, kokusuz ve sıvı ilaçlar olmalıdır. Jel tarzı ilaçlar güvenin ölmesinde etkili olmaz. Kokulu-kokusuz yapılan ilaçlama güvenin anında ölmesini sağlar.

  Güvenin kaç türü bulunur?
  Güvenin pek çok türü bulunmaktadır. Güve yaşadığı alana bağlı olarak değişik isimlerle anılır. İnsanların en fazla karşılaştıkları güve türleri; odun güvesi, deri güvesi, elbise güvesi, tahıl güvesi, halı güvesi, mobilya güvesi vb güveler yakınımızda görebileceğimiz güve türleridir. Güveden korunmak için periyodik olarak ilaçlama yaptırmalısınız.

  Güve tehlikelere karşı nasıl korunur?
  Güve çok gelişmiş, radar görevi yapan bir iç kulak yapısına sahiptir. Güve düşmanı olan yarasa hayvanından bu şekilde korunabilir. Güve yarasanın çığlıklarını çok uzak mesafelerden duyar ve sesin geldiği yönün ters yönüne doğru uçar ve kaçar. Güve yarasaya yem olmaktan bu şekilde kurtulur. Fakat güve duygu ilaçlamanın yapacağı ilaçlamadan kesinlikle kaçamaz. Arayın bizi sizleri güve ve zararlı haşerelerden hemen kurtaralım.alıntı
 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Güve nedir - çeşitleri nelerdir - ilaçlaması - zararları nelerdir - resmi

  Reklam  Daha çok tarımsal ürünlere zarar veren bir hayvandır.Pamuk gibi ticari değeri yüksek bitkilere zarar verdikleri için mutlaka ilaçlama yapılması gerekmektedir.Meyve ve sebzelerde de olmaktır.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
güve nedir,  güve çeşitleri,  guve nedir,  güve resmi,  güve böceği resmi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi